Може бути до 12 мільйонів загuблих, якщо не реагувати! Дуже рекомендую не полінуватись і прочитати цей текст, — Берлінська

Uncategorized

Марія Берлінська

Дуже рекомендую не полінуватись і прочитати цей текст. Може бути до 12 мільйонів загиблих, якщо не реагувати.

Загрузка...

Автор @Oleksandr Ivanov

Коронавірус COVID-19: поінформований — значить озброєний

Дизклеймер: я не експерт з поширення COVID-19. За освітою я біофізик, друга вища освіта — математичне моделювання в екології. PhD з прикладної математики (математичне моделювання обміну речовин при старінні). Працюю у галузі аналізу даних/машинного навчання.

Я пишу цей пост, бо дуже багато людей, які приймають рішення, і країн дуже легковажно ставляться до епідемії COVID-19, мовляв «це як грип», або «все одно всі захворіємо, чому перейматися». І це коштуватиме світу багатьох тисяч життів. В Україні я практично не бачив зважених дописів статей посередині, окрім панічних і заспокійливих. Я пишу цей пост не для роздмухування паніки, а для адекватного розуміння ситуації і адекватних дій як звичайних людей, так і держави. Варто розуміти, що всі цифри і дані, які я наводжу, є попередніми. Вчені зараз дуже активно проводять дослідження та аналіз.

1. Слідкувати за поширення вірусу COVID-19 у світі можна за цим посиланням https://bit.ly/3azfZOa. Майте на увазі, що ці цифри — лише офійно підтверджені хворі.

2. Ще донедавна мейнстрімні медіа в США та інших країнах говорили про те, що ця епідемія коронавірусу — як звичайний грип, і нічого хвилюватися. Цю тезу повторює багато моїх знайомих і навіть колег. Але це не так. Для розуміння поширення будь-якої епідемії критичними значеннями є R0 та смертність. R0 отримуємо з рівняння N(t+1) = R0* N(t). Іншими словами скільком людям в середньому передасть хворобу заражена людина. Іншими словами, R0 — це заразність. Звичайний сезонний грип має R0=1.3, для COVID-19 R0=2-3. Тобто цей коронавірус приблизно удвічі заразніший за звичайний грип. Смертність від звичайного грипу в США 0.05%-0.1% (див. інфографіку №1 та https://bit.ly/2Q1VrpN), тоді як в COVID-19 смертність оцінюється в 1-3%, тобто як мінімум на порядок вища. Див. https://bit.ly/38AvUdN та інфографіку №1.

Такі показники заразності і смерності не є чимось особливим. Багато хвороб має вищий R0, зокрема вітрянка, кір, поліємієліт. А багато хвороб має вищу смертність, зокрема пташиний (~55%) і іспанський грип (~10%), Ебола (~50%) тощо. Що робить COVID-19 таким небезпечним — це комбінація R0 і смертності. Див. інтерев’ю американського лікаря Річарда Хатчета, який очолює розробку вакцини проти COVID-19: https://bit.ly/38CLkhu. Щоб оцінити масштаб COVID-19 у порівнянні абсолютної та відсотковї смертності з хворобами SARS, MERS, Nipah та Ебола дивіться таблицю на зображенні №2.

3. Більшість експертів-епідеміологів сходяться на тому, що COVID-19 стане глобальною пандемією, і у світі захворіє 30-70% людей. Ну і що, скажете ви. Від грипу теж багато помирає за рік. Так, за оцінками WHO від грипу помирає 290,000-650,000 людей. А від COVID-19 за смертності вище у 10 разів і заразності вищої у два рази смертінсть становитиме 6-12 млн. Але і це ще не все. Смертність від COVID-19 дуже нерівномірно розподілена за віком (див. графік на картинці). До 30 років ймовірнсть померти доволі низька, далі вона швидко зростає з віком. У віці 70-79 років — 13.21%, у віці 80+ — 24.5%. Також у зоні ризику люди з ослабленим імунітетом та хронічними хворобами. Див. графік №3.

4. Зокрема, Американська асоціація лікарень США має ось такі прогнози щодо епідемії COVID-19 в США за припущення R0=2.5 і смертності 0.5%. Захворіє 30-40% американців, що становить 96 млн, з них помре 480 тис., 4.8 млн людей потрапить в лікарню, 1-2% буде необхідна реанімація, що становить 1.9 млн. Див. дані на зображенні №4.

5. Але найгірше ось що. В Китаї раніше і поза Китаєм зараз відбувається експоненційна фаза росту кількості хворих, зокрема це яскраво проявляється в Італії та в Ірані. Ну і що, скажете ви. Все одно всі захворіють, чому турбуватися? Проблема полягає в тому що 5-20% випадків COVID-19 вимагають госпіталізації, 1-3% вимагають реанімації (https://covid19.com.ua/): кисневої маски в лікарні, або вентиляції легень. Серед 80-90% не важких форм — це може бути і легка форма застуди, а може бути і пневмонія, але яка не потребує реанімації. Якщо не боротися з поширенням COVID-19 на ранніх етапах — може настати колапс медичної системи. А саме, кількість хворих на певний час перевищить кількість місць в лікарнях, закінчаться ліжка і апарати вентиляції легень в реанімації. Ліжок не буде також і для хворих на інші хвороби, не пов’язані з коронавірусом. Більше того, медичний персонал попри заходи безпеки теж почне заражатися і буде лікуватися вдома в кращому випадку. Отже, менше лікарів і медсестер на одного хворого. За цих умов кількість людей, які помруть від COVID-19 та інших хвороб буде значно вищою, ніж могло б бути. Репортаж з Італії про проблеми лікарень: https://bit.ly/3cG4Xsh Див. ілюстративну інфографіку №5. Жовта крива — це ріст і падіння кількості хворих без проактивних дій до початку епідемії. Фіолетова крива — з проактивними діями. Горизонтальна лінія — ємність лікарень. Криві на графіку №6 — це смертність від пневмонії і грипу у 1918 році у Філадельфії і Сент-Луїсі. Філадельфія не скасовувала публічні заходи і навіть провела великий парад, а Сент-Луїс скасував. Результати бачите самі. Колапс медичної системи спостерігався у Вухані коли лікарі масово хворіли, деякі помирали, хворі і мертві люди знаходилися в одному приміщенні.

Loading...

6. Експоненційне зростання кількості хворих і можливий колапс медичної системи також призведе до більш агресивних дій, зокрема карантину міст і цілих областей, сильному падінні економіки, як ми це бачимо в Китаї, Італії та Ірані, і ймовірно побачимо в інших країнах. Але цього всього в Україні ще можна уникнути. В цому випадку, на наше щастя в Україну мало хто їздить і літає. Тому в нас поки мало хворих. Тому в нас є всі шанси щоб епідемія розгорталася не так швидко як в інших країнах і таким чином зберегти велику кільість життів і економіку.

Отже, що може зробити кожен з нас:
1. Ретеально мийте руки з милом 20-30 секунд. Мило каще за антисептик. Мило руйнує ліпідну мембрану вірусу, вбиваючи його і фізично змиває віруси з рук: https://bit.ly/2wLLw0D. Якщо немає мила — використовуйте антисептик.
2. Обмежити соціальні контакти. Якщо можете — працюйте з дому, уникайте публічного транспорту, відвідування публічних заходів. Організаторам варто задуматися про скасування публічних заходів.
3. Не потискайте руки коли вітаєтеся. Знаю, що в Україні це важлива «чоловіча» традиція, але спробуйте стримувати себе 🙂
4. Намагайтеся не торкатися обличчя і носа.
5. Якщо захворіли — лишайтеся вдома.
6. Якщо буде спалах епідемії в Україні я б все ж рекомендував носити маски у публічних місцях. Але не звичайні медичні маски, а маски класу N95 чи N99 (це класи антивірусних медичних масок) із рівнем захисту FFP3 (найвийщий). Хворим обов’язково потрібно в публічних місцях носити хоч якусь маску. Нагадую, маска ефективна 2-8 годин.
7. Не панікуйте! Не треба кидати камінням в автобуси, палити лікарні, скуповуати сіль, гречку і туалетний папір. В деяких країнах як то Австралія і США, паніка чомусь вилилася у скуповування туалетного паперу 🙂 https://bit.ly/2VWvZ8V

Що варто робити МОЗ і державній владі загалом:
1. Закрити авіасполучення з Ірану та Італії. Я б всерйоз розглянув закриття транспортного сполучення з ЄС. Заборона авіаперельотів допомагає. На графіку №7 кількість хворих в країнах, які заборонили польоти з Ірану. Кількість хворих перестала зростати. На графіку №8 кількість хворих в країнах ЄС, які вирішили не закривати транспортне сполучення з Італією. Також я дуже рекомендую закрити транспортне сполучення з Росією, Білоруссю, Грузією, Молдовою, Казахстаном тощо. Ці країні бідні як і ми, слабко розвинені, з поганою медициною і часто авторитарною владою. В Росії тим паче скоро голосування за нову конституцію під Путіна, куди поженуть всіх росіян. Спалах коронавірусу в цих країнах буде непоміченим поки не буде занадто пізно. Через інтенсивність переміщення людей між цими країнами і нами ми дуже швидко матимемо спалах і в Україні.

2. Проводити інформаційні кампанії населенню про індивідуальні дії, які я описав вище, по телебаченню, радіо тощо.

3. Через невелику кількість тестів неможливо масово тестувати населення. Варто виявляти уразливі категорії — людей, які приїхали з уражених країн і тестувати їх, а також соціальні контакти у разі виявлення захворювання в певної людини.

4. Моніторити кількість хворих на респіраторні захворювання, які звертаються до лікарень. При зростанні — цілком ймовірно маємо справу з COVID-19, бо сезон грипу вже закінчується.

5. Готувати лікарні та реанімації до збільшення кількості хворих на COVID-19. Оцінити та підготувати необхідну кількість апаратів для подачі кисню і апаратів вентиляції легень.

6. Готувати персонал лікарень і їх захист (зокрема готувати запаси масок N95 та N99).

7. Готуватися до карантину в масштабах міст, районів і областей.

8. Зібрати команду лікарів та аналітиків, які будуть моніторити останні наукові статті по COVID-19 і ситуацію у світі та виносити рекомендації для України.

9. У разі спалаху епідемії, бути готовими проводити дезінфекцію громадського транспорту і публічних місць

Loading...